Vrhovno sodišče je na spletni strani v ponedeljek sporočilo, naj se stranke tudi med opozorilnim dvotedenskim protestom udeležujejo vseh razpisanih narokov na sodiščih, razen v primeru, da jih sodišče obvesti o preklicu. Pojasnili so še, da bodo druge službe sodišč in javne knjige v tem času poslovale nemoteno.

Na vrhovnem sodišču sicer ne razpolagajo z informacijami o preklicanih obravnavah. Zbiranje tovrstnih podatkov je izjemno oteženo zaradi velike količine obravnav, ki so vsakodnevno razpisane na različnih slovenskih sodiščih, pa tudi zato, ker je razlog za preklic obravnave razviden le iz spisa v vsaki posamezni zadevi.

Na ljubljanskem okrožnem sodišču so pojasnili, da bodo spremljali število odpovedanih obravnav. Glede na trenutno sliko obravnav do konca tedna ocenjujejo, da je mogoče približno 90 odstotkov odpovedi pripisati protestu sodnikov oziroma njihovi odločitvi za prilagojeno delo. Vendar pa so sodniki pri odločitvi o odpovedi obravnav avtonomni in jim ni treba sporočati, zakaj je kakšna obravnava odpadla, so izpostavili. Povsem natančnih podatkov torej ni pričakovati. Kaže pa, da je odpovedana več kot polovica kazenskih obravnav.

Na mariborskem sodišču so preklicane tri od štirih kazenskih zadev, na kranjskem pa ena od štirih. Na okrožnih sodiščih je sicer preklicana večina pravdnih in gospodarskih zadev.

Ministrstvu naj se »prižgejo vsi alarmi«

Predsednica Slovenskega sodniškega društva Vesna Bergant Rakočević je na prvi dan opozorilnega protesta sodnikov pojasnila, da od ministrstva za pravosodje pričakujejo, da se jim ob nespoštovanju ustavne odločbe o plačah sodnikov »prižgejo vsi alarmi«. Vlado in DZ je pozvala, naj k izvršitvi odločbe ustavnega sodišča pristopita takoj.

Če bo ministrstvo tudi po dvotedenskem opozorilnem protestu sodnikov vztrajalo pri tem, da bo odločbo izvršilo z zamikom, bo 30. januarja seja glavnega odbora društva, na kateri se bodo odločili, kako naprej. »Upajmo, da bo do takrat do političnih odločevalcev končno prodrla misel, da pravna država stoji in pade na neodvisnosti sodstva, in da bodo zagotovili pogoje za naše neodvisno delo,« je pojasnila Vesna Bergant Rakočević.

Ustavna odločba bo izvršena v najkrajšem možnem času

Pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan je v odzivu na opozorilni protest sodnikov zagotovila, da bo ustavna odločba o sodniških plačah izvršena v najkrajšem možnem času. Na ministrstvu ob tem izvajajo ukrepe, da bi za državljane omilili posledice zmanjšanega delovanja sodišč in zagotovili nemoteno delo izpitnih in strokovnih komisij.

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na prvi dan opozorilnega protesta sodnikov pozvala k doslednemu spoštovanju odločb ustavnega sodišča. »Pravna država zahteva dosledno spoštovanje in upoštevanje odločitev sodišč. V preteklosti sem pogosto opozarjala na škodljive posledice t. i. pravnega huliganstva, kamor sodi tudi neupoštevanje odločitev sodišč, saj to ogroža temelje pravne države ter ruši zaupanje ljudi v sodno vejo oblasti,« je poudarila predsednica republike. Obenem je ponovno pozvala k doslednemu spoštovanju in izvrševanju vseh odločb ustavnega sodišča, med njimi ustavne odločbe o sodniških plačah, saj je to, kot je poudarila, ključnega pomena za ohranjanje vladavine prava v naši družbi.