Dončić, ki je z 41 točkami v prvem polčasu dosegel tudi rekord Dallasa po številu točk v enem polčasu, je igral skoraj 45 minut, iz igre je metal 25:33, trojke 8:13, proste mete pa 15:16. Temu je dodal še deset skokov in sedem podaj ter eno ukradeno žogo.

»To je neverjetno«

V zgodovini NBA sta več točk od Dončića na eni tekmi dosegla le legendarna Wilt Chamberlain (100 in 78) in Kobe Bryant (81).

»Ta imena so res posebna,« je po tekmi v izjavi za ameriške medije dejal Dončić. »To je neverjetno.«

Dončić je postavil tudi najboljši strelski dosežek z najvišjim številom točk v ligi NBA v tej sezoni. Ljubljančan je s svojo neverjetno predstavo presegel dosežek centra Philadelphia 76ers Joela Embiida, ki je v ponedeljek proti San Antonio Spurs dosegel mejnik 70 točk.

Tekma Dallasa proti Atlanti je bila šele 15. tekma v ligi NBA, na kateri je eden od igralcev dosegel 70 točk, Dončić pa je deseti igralec, ki je dosegel to raven.

Met za tri točke v izdihljajih tekme je Dončiću prinesel 70 točk. Ko je Dallas vodil s 140:136, je dodal še eno trojko.

Dončić, ki v povprečju dosega 33,6 točke na tekmo, je dejal, da je njegova predstava »verjetno vrh« v njegovi karieri, a dodal, da je osredotočen le na zmago.

»Zadnje čase imamo težave,« je dejal o tekmah svojega Dallasa, ki so pred petkovo zmago izgubili trikrat zaporedoma. »Edina moja misel je bila povezana s tem, da zmagamo. Igrali smo odlično.«

Dončić je v epskem večeru že do polčasa nasul Atlanti 41 točk, s čimer je podrl rekord teksaške franšize, ki ga je do petka imel v lasti sloviti Nemec Dirk Nowitzki. Dončić je do konca tretje četrtine dosegel 57 točk, nato pa začel četrto četrtino z osmimi zaporednimi točkami, preden je končal pri 73.

Dončić je v drugi četrtini dosegel 23 točk, potem ko je prvo začel z 18. »Bil je vroč. Kar ni se ustavljal,« je dejal tekmec pri Atlanti Trae Young. Ta je vodil Atlanto s 30 točkami. »Poskušali smo vse. Poskušali smo ga ujeti.«

»Še nikoli nisem videl česa takega,« pa je bil vzhičen Dončićev soigralec Josh Green.

Dončić je imel tudi deset skokov in sedem podaj. Postal je peti igralec lige NBA z najmanj 70 točkami in desetimi skoki na tekmi. Gre za dosežek, s katerim je postal del elitnega kluba, v katerem so legenda lige NBA Chamberlain, ki mu je to uspelo šestkrat, Elgin Baylor, David Robinson in Embiid, ki mu je to uspelo v ponedeljek.

Z asistencami nihče v zgodovini lige NBA ni dosegel toliko točk, skokov in podaj na tekmi kot Dončić v petek, še navaja statistične podatke, povezane z Dončićevim mejnikom, medijska mreža ESPN.

Trener Dallasa Jason Kidd je na vprašanje, ali se je njegov načrt igre spremenil, ker je bil Dončić tako vroč, v smehu dejal: »On je načrt igre.«

»Nekateri pravijo, da so oni sistem, on pa načrt igre,« je dejal Kidd. "Njegova sposobnost metov na koš, ustvarjanja metov, iskanja fantov, ki lahko prevzamejo žogo, to je nocoj naredil na visoki ravni."

Dodal je: »To sem že večkrat rekel, ne moremo ga jemati za samoumevnega. Vsaka noč je posebna. Vedno nekaj naredi. Včasih smo nekoliko strogi do njega zaradi zmag in porazov, toda to, kaj počne na igrišču je nekaj povsem drugačnega kot kdorkoli drug.«

Dončićev prejšnji rekord v karieri po številu točk na tekmi je bil 60 točk na tekmi proti New York Knicks 27. decembra 2022.

Dallas bo naslednjo tekmo igral v noči na nedeljo, ko bo gostil Sacramento Kings.