»Ali se tisti ljudje v Ukrajini, v ZDA in v Evropi, ki so agresivni do Rusije, želijo pogajati? No, naj se. Vendar bomo to storili na podlagi naših nacionalnih interesov,« je na srečanju ruskega vojaškega vodstva v Moskvi dejal Vladimir Putin. Poudaril je, da se Rusija ne bo odrekla tistemu, kar je njeno.

Dodal je, da članstvo Ukrajine v Natu za Rusijo ni sprejemljivo, niti čez deset ali dvajset let. Po njegovi oceni sicer ZDA namerno strašijo Evropejce, da bi izkoriščali Evropo za svoje interese, Ukrajino pa izkoriščajo za vodenje vojne proti Rusiji, kar je označil za spodletel poskus. Ob tem je zagotovil, da Rusija ne načrtuje vojne proti Evropi ali katerikoli članici Nata.

Rusija sicer trenutno nadzoruje dobrih 17 odstotkov mednarodno priznanega ukrajinskega ozemlja. Putin je od začetka ruske agresije februarja lani že večkrat dejal, da je Rusija odprta za mirovna pogajanja, v Kijevu pa vzpostavitev miru pogojujejo z umikom ruskih sil iz vseh zasedenih ozemelj, vključno s polotokom Krim, ki si ga je Rusija priključila leta 2014.

Putin je na srečanju z ruskim vojaškim vodstvom izjavil tudi, da se je ruska družba konsolidirala v podpori vojaške operacije v Ukrajini. Po njegovih besedah je to morda tudi najpomembnejše. Ob tem se je zahvalil vsem, ki ruski vojski pomagajo na fronti, in pohvalil »patriotski duh solidarnosti« v državi.

Po njegovi oceni rusko orožje na fronti dokazuje svojo premoč nad zahodnim, pri čemer je poudaril neuspeh ukrajinske protiofenzive, ki jo je Kijev sprožil poleti. »Sovražnik trpi hude izgube in je v veliki meri izčrpal svoje rezerve,« je ocenil 71-letni ruski predsednik, ki je nedavno napovedal, da se bo marca potegoval za nov, že peti mandat na čelu največje države na svetu.

Ruski premier v Pekingu pozdravil odlične odnose med državama

Odnosi med Rusijo in Kitajsko so najboljši doslej, je danes ob začetku dvodnevnega obiska v Pekingu ocenil ruski premier Mihail Mišustin. Sestal se je s kitajskim kolegom Li Qiangom, ki je ravno tako dejal, da so odnosi odlični in dodal, da si bosta državi še naprej prizadevali za stabilnost po svetu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Li je prepričan, da bodo pod vodstvom kitajskega predsednika Xi Jinpinga in ruskega predsednika Vladimirja Putina odnosi med državama še naprej delovali na visoki ravni. Dodal je, da si bosta državi prizadevali »za nadaljevanje večnega prijateljstva in stabilnosti po svetu«, poroča kitajska državna televizija CCTV.

Kitajska in Rusija se označujeta za strateški partnerici in obe redno hvalita svoje partnerstvo ter gospodarsko in vojaško sodelovanje. Dodatno sta se zbližali po začetku ruske agresije v Ukrajini februarja lani. Zlasti Kremelj si je ob vse večji izolaciji začel prizadevati za poglobitev odnosov s Pekingom. Ta ruske invazije ni obsodil in do konflikta ohranja nevtralno držo.