Leto 2024 je slovenska nogometna reprezentanca začela na najlepši možen način. Na prvi tekmi, sicer prijateljski in med rezervnima ekipama, je v San Antoniu na kolena spravila izbrano vrsto ZDA. Mož odločitve je bil nogometaš Rogaške Nejc Gradišar, ki je mrežo gostiteljev zatresel sredi prvega polčasa. Za selektorja Matjaža Keka je bila sicer to stota tekma na klopi slovenske reprezentance.

»Prvo priložnost v reprezentanci sem dobro izkoristil. Na tekmi smo imeli nekaj lepih akcij. Američani so sicer dobro igrali, ampak smo bili potrpežljivi in poskušali zadeti prek protinapadov. Lepa zmaga, dobro vzdušje. Je pa to zelo velika motivacija za naprej, trdo delo se je izplačalo,« je z nasmeškom na obrazu razlagal napadalec Rogaške Nejc Gradišar, ki je dosegel lep zadetek. Po odvzeti žogi in podaji Danijela Šturma je prehitel svojega čuvaja in mirno premagal še vratarja Patricka Schulteja. Sloveniji je pripadel prvi polčas, Američanom pa drugi. V 74. minuti je sicer kanadski sodnik Pierre Luce Lauziere storil napako. Dosodil je prekršek nad Šturmom na robu kazenskega prostora, a je posnetek pokazal, da je bil znotraj kazenskega prostora. Toda do enajstmetrovke ni prišlo, posledični prosti strel pa je izvedel prav Šturm in namučil ameriškega čuvaja mreže Schulteja.

Z Američani se je sicer Slovenija pomerila tretjič. Prvič sta se izbrani vrsti udarili na svetovnem prvenstvu leta 2010 v Južnoafriški republiki, ko je bil izid 2:2, drugič pa leta 2011 na prijateljski tekmi, ko so ZDA slavile s 3:2. Tokrat je zmaga pripadla Slovencem. Tiste, ki bodo poleti igrali na evropskem prvenstvu v Nemčiji, v pripravah na turnir stare celine čaka še nekaj tekem, med drugim 26. marca v Stožicah proti Portugalski.

»Vedno je lepo zmagati, posebej ker Slovenija še ni premagala ZDA. V prvem polčasu je bilo res nekaj dobrih stvari, potem pa smo malo preveč padli. Videlo se je na koncu, da so oni bili nekaj časa več skupaj, da so odigrali nekaj več tekem. Z odnosom in željo sem zelo zadovoljen, malo manj pa z zadnjimi 15 do 20 minutami, ko smo fizično padli. Ampak fantje so na začetku priprav na nadaljevanje klubske sezone in to je bilo pričakovati. Vsaj sam pa mislim, da bila to tekma, jo potrebujemo. Take akcije so tudi za mlajše igralce potrebne in bi s tako prakso nadaljeval. Prav je, da se ti fantje zberejo enkrat, dvakrat na leto in da ustvarimo nek bazen, iz katerega bomo lahko črpali, če pride do težav,« je misli strnil selektor slovenske reprezentance Matjaž Kek, ki je bil izredno zadovoljen s prikazanim vratarja Igorja Vekića. »Dobili smo tretjega vratarja za evropsko prvenstvo,« je o 25-letnemu Ljubljančanu dejal Kek in ob tem kar nekoliko pozabil na Olimpijinega Matevža Vidovška, ki je sicer trenutno poškodovan, a se bo v kratkem vrnil v pogon.