Acies Bio so leta 2006 ustanovili štirje raziskovalci, ki so iz akademskega prešli v podjetniško okolje. Startup je bil že od začetka osredotočen na razvoj novih tehnologij, pojasnjuje direktor Štefan Fujs, ki podjetje vodi skupaj z Enejem Kuščerjem. Ker v tistem času v Sloveniji ni bilo razvitega sistema tveganega kapitala, so morali na trg, zato so ponujali storitve za lokalno farmacevtsko industrijo. »Poleg tega smo razvijali nove ideje, v začetku zelo veliko na farmacevtskem področju, kasneje tudi na drugih. Začeli smo zelo skromno, potem pa smo počasi širili laboratorije ter nabor storitev in strank.« Podjetje še danes deluje po hibridnem poslovnem modelu. Znanje ponuja na trgu in za zunanje partnerje opravlja storitve pogodbenih raziskav in razvoja, hkrati pa razvija lastne tehnologije in izdelke, s katerimi samostojno ali s strateškimi partnerji vstopa na trg.

Perspektivna prihodnost panoge

Celostne rešitve v mikrobni biotehnologiji, ki jih ponuja podjetje, zajemajo razvoj sevov, fermentacijskih postopkov in izolacijskih procesov – najprej v majhnem merilu, nato pa jih prenesejo v večje merilo in v pilotnem okolju pokažejo, da tehnologija deluje. Zelo močni so na področju fermentacijskih procesov, s katerimi proizvajajo različne produkte oziroma spojine. Delajo za zelo različne stranke, poleg farmacije tudi za prehrambno (proizvodnja hrane za ljudi in živali), kemijsko (proizvodnja bioloških komponent) in kozmetično industrijo, industrijo materialov (proizvodnja bioplastike) ter kmetijstvo (mikroorganizmi, ki zamenjujejo pesticide). »Ves svet se obrača k trajnostnim rešitvam. Tako lahko na primer proizvajamo produkte/spojine iz sladkorja ali ogljikovega dioksida, ki zamenjujejo snovi, pridobljene iz nafte. Naša panoga ima perspektivno prihodnost, ker je biotehnologija eno od štirih najpomembnejših področij, v katera bo vlagala Evropska unija,« pravi Fujs.

Področje, na katerem deluje podjetje, zelo hitro napreduje, pojasnjuje Fujs. Pri delu z mikroorganizmi so po svetu dosegli velik napredek. »Sekvenciranje genoma mikroorganizma, ki je bilo pred dvajsetimi leti več let trajajoč projekt velikih skupin znanstvenikov, je danes rutinska metoda, ki jo vsak dan uporabljamo v laboratorijih. Izredno se je izboljšala natančnost genskih modifikacij mikroorganizmov, saj lahko z novimi genskimi tehnikami, kot je CRISPR, veliko natančno ciljanih sprememb v genomu izvedemo v kratkem času. Procese, ki so jih včasih lahko izvajali le v bioreaktorjih, lahko izvajamo v samo eni mikrokapljici, poskuse in meritve pa lahko zato v enem dnevu izvedemo v milijonih takih 'mikrobioreaktorjev'.« Vse večjo vlogo pri načrtovanju in vrednotenju eksperimentov ima tudi umetna inteligenca oziroma strojno učenje. Vendar najnovejša tehnologija ni dovolj; je le orodje, ki ga morajo uporabljati usposobljeni strokovnjaki. Acies Bio ima oboje – najnaprednejšo opremo in sodobne tehnologije, s katerimi interdisciplinarna skupina znanstvenikov učinkovito in razmeroma poceni razvija nove tehnologije.

Eno najbolj izkušenih podjetij

Acies Bio več kot 90 odstotkov storitev izvozi na tuje trge. Veliko dela z Evropo, Ameriko in Azijo; v zadnjem času ameriške stranke predstavljajo največji delež posla. Podjetje ima strateške partnerje v svetovnih korporacijah, sodeluje tudi z manjšimi podjetji in startupi, ki imajo tržno prednost v določenem tržnem segmentu. Na vprašanje, ali imajo konkurenco, Štefan Fujs odgovarja, da so najmočnejši tekmeci podjetja, ki so velika v primerjavi z Acies Bio. Največ jih je v Ameriki, veliko pa tudi v Evropi, predvsem v Nemčiji, na Danskem in Finskem. »Želimo, da bi bila naša konkurenčna prednost kakovost, in ne cena. Lahko se pohvalimo, da smo eno bolj izkušenih podjetij, saj smo na trgu že osemnajst let. Za naše stranke je prednost to, da ponujamo zelo širok nabor storitev; razvoj lahko speljemo od osnovne ideje vse do preverjenega koncepta v pilotnem merilu. To pomeni, da tehnologijo sami pripravimo za prenos v redno proizvodnjo v industrijskem merilu, kar lahko naredimo le z vrhunskimi strokovnjaki in najnovejšo tehnologijo.«

Podjetje deluje na dveh lokacijah. V Tehnološkem parku Ljubljana imajo raziskovalne laboratorije, v Kamniku pa je pilotni obrat, v katerem poteka celoten razvoj fermentacij. Ta infrastruktura jim omogoča celoten segment razvoja – od ideje do industrijsko preverjenega delujočega koncepta. Zaradi prostorske širitve obeh lokacij v lanskem letu ocenjujejo, da imajo prostor za nadaljnji razvoj še za dve leti, potem bo potrebna nadaljnja širitev. V podjetju je skupno 120 zaposlenih, 70 v Ljubljani in 50 v Kamniku. V zadnjih nekaj letih so število zaposlenih praktično podvojili, še vedno pa zaposlujejo nove sodelavce. Mlade perspektivne kadre iščejo med študenti, ki s pomočjo podjetja delajo diplomo ali doktorat, panogo predstavljajo tudi na predavanjih na fakultetah, s čimer privabljajo mlade talente. V Slovenijo so privabili tudi Slovence, ki so študirali in delali v tujini, ter tuje strokovnjake.