»Kar smo se naučili v zadnjih 30 letih in kar se učimo zdaj ob tragediji v Gazi, je, da bo rešitev treba vsiliti od zunaj,« je na dogodku v Lizboni kolegom diplomatom povedal Borrell. Trajni mir na območju Izraela in Palestine bo mogoče doseči le s pomočjo mednarodne skupnosti, ki bo vsilila rešitev, je prepričan 76-letni Španec, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Kot je povedal, je za četrtek načrtoval obisk v Libanonu, a bo zaradi varnostnih skrbi po napadu v Bejrutu pot morda odpovedal. Atentat, za katerega Hamas obtožuje Izrael, je Borrell označil za še en dejavnik tveganja in se s tem pridružil tistim, ki opozarjajo na morebitne širše posledice tega napada za celotno regijo.

Izraelska vojska po uboju namestnika vodje Hamasa pripravljena na vse scenarije

Izraelska vojska je pripravljena na vse scenarije, je v sinoči dejal njen tiskovni predstavnik Daniel Hagari, potem ko je uboj namestnika vodje gibanja Hamas Saleha al Arurija sprožil nove strahove pred nadaljnjo širitvijo konflikta. V napadu z brezpilotnim letalnikom je bil v torek v libanonski prestolnici Bejrut ubit Saleh al Aruri, namestnik vodje palestinskega gibanja Hamas.

O njegovi smrti so poročali različni viri, povezani tako s Hamasom kot z libanonskim šiitskim gibanjem Hezbolah, ki je potrdilo Arurijevo smrt. Predstavnik Hamasa je dejal, da Arurijeva smrt ne bo pripeljala do njihovega poraza, medtem ko je predstavnik Hezbolaha obljubil, da uboj ne bo ostal nekaznovan. Ob tem ga je označil za nevaren dogodek in resen napad na Libanon.

V strahu pred zaostritvijo razmer je libanonska vlada stopila v stik s Hezbolahom. Libanonski zunanji minister Abdalah Bou Habib je za BBC v torek dejal, da skušajo gibanje prepričati, da se ne odzove na napad. »Zelo nas skrbi, Libanonci si ne želimo biti potegnjeni v to, celo Hezbolah si ne želi biti potegnjen v regionalno vojno,« je dejal.

Dogodek je obsodil tudi libanonski premier Nadžib Mikati, ki je napovedal, da bo Libanon vložil pritožbo pri Varnostnem svetu ZN zaradi napada na libanonsko suverenost. Po njegovih besedah je namen tega novega izraelskega zločina potegniti Libanon v novo fazo konflikta z Izraelom. Napad na libanonsko prestolnico je namreč še okrepil že tako prisotne strahove o širjenju konflikta med Hamasom in Izraelom iz Gaze na druga območja v regiji.

Zaskrbljenost je v tem pogledu v torek izrazil tudi francoski predsednik Emmanuel Macron, poroča francoska tiskovna agencija AFP. V telefonskem pogovoru s članom izraelske vojne administracije Benijem Gancom je dejal, da se je treba izogniti vsakršnemu stopnjevanju napetosti, predvsem v Libanonu.

Izrael uradno še ni prevzel odgovornosti za napad v Bejrutu

Aruri je bil sicer eden ključnih mož vojaškega krila Hamasa, brigad Ezedin al Kasam. Bil je eden najvišjih predstavnikov Hamasa, ki je bil ubit od 7. oktobra, ko so izbruhnili spopadi med Izraelom in palestinskim gibanjem. Izrael je doslej običajno potrdil vsako smrt katerega od Hamasovih predstavnikov ali poveljnikov.

Po njegovi smrti so v njegovi vasi Arura in v bližnji Ramali na zasedenem Zahodnem bregu izbruhnili protesti, na tem palestinskem ozemlju pa danes poteka tudi splošna stavka. V senci odmevnega napada pa so izraelske okupacijske sile ponoči in čez dan nadaljevale z racijami na tem palestinskem ozemlju.

Izrael sicer uradno ni prevzel odgovornosti za napad v Bejrutu, ki sprođa  bojazni pred nadaljnjo širitvijo konflikta Tiskovni predstavnik izraelske vojske Daniel Hagari ni neposredno komentiral napada ali Arurijeve smrti, dejal pa je, da je izraelska vojska »v visoki pripravljenosti za vse možne scenarije, od ofenzivnih do defenzivnih«. Svetovalec predsednika izraelske vlade Benjamina Netanjahuja Mark Regev pa je za ameriško televizijo MSNBC dejal, da je šlo za ciljno usmerjen napad na vodstvo Hamasa in ne na državo Libanon. »Kdorkoli je to storil, ima težave s Hamasom,« je ocenil.

Iran odgovornost za atentat v Bejrutu pripisal Izraelu in ZDA

Za atentat namestnika vodje palestinskega gibanja Hamas Saleha al Arurija v torek v Bejrutu so odgovorni Izrael in ZDA, so prepričane iranske oblasti. Obrambni minister Mohamed Reza Aštiani je danes opozoril, da bo tak napad nedvomno imel posledice, skrb pred širitvijo konflikta pa so izrazili tudi pri misiji Združenih narodov v Libanonu (Unifil).

Zunanji minister islamske republike Hosein Amir Abdolahian je danes za napad z dronom neposredno obtožil Izrael oz. sionistični režim, kot ga je označil v objavi na omrežju X. Aštiani je krivdo za napad naprtil še ZDA, ki da povečujejo napetosti v regiji, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Po atentatu v Bejrutu novo obstreljevanje na libanonsko-izraelski meji

V senci atentata namestnika vodje palestinskega gibanja Hamas se danes nadaljuje čezmejno obstreljevanje med libanonskim gibanjem Hezbolah in izraelsko vojsko. Slednja trdi, da je v odgovor na raketne napade s severa ciljala več tarč v južnem Libanonu. Poročil o morebitnih žrtvah še ni.

Z juga Libanona je bilo izstreljenih več raket, ki so padle v bližini ene od vasi, pri čemer je bilo poškodovanih le nekaj kokošnjakov, navedbe izraelskih sil povzema spletni portal izraelskega časnika Haaretz. Izraelske sile so sporočile, da so v odgovor ciljale teroristično infrastrukturo Hezbolaha.

V medsebojnem obstreljevanju, ki poteka od najnovejše zaostritve bližnjevzhodne krize 7. oktobra lani, je bilo ubitih 142 pripadnikov Hezbolaha, navaja nemška tiskovna agencija dpa. Na drugi strani je umrlo najmanj devet izraelskih vojakov. V luči atentata Arurija, za katerega Hamas krivi Izrael, se pojavljajo strahovi o dodatni zaostritvi in širitvi konflikta. Na to so med drugim opozorile tudi iranske oblasti, ki podpirajo tako Hamas kot Hezbolah.