Kar je Rus Daniil Medvedjev v polfinalu odprtega prvenstva Avstralije naredil Nemcu Aleksandru Zverevu, ko se je vrnil po zaostanku z 0:2 v nizih, je v velikem finalu odprtega prvenstva Avstralije občutil na lastni koži. Zdelo se je, da ima Italijana Jannika Sinnerja že na kolenih. Igral je namreč imenitno in prva niza dobil s po 6:3, tudi v tretjem pa sprva ni kazal, da bo popustil. A Sinnerju je ob koncu le uspelo streti žilavega Rusa za 6:4, s tem pa je 22-letnik, ki je na celotnem turnirju bržkone prikazal najboljši tenis, dobil veter v jadra. Naslednja dva niza je dobil s 6:4 in 6:3, s tem pa je prišel do prvega turnirja za grand slam v karieri ter prve italijanske zmage v zgodovini na odprtem prvenstvu Avstralije.

Tenisu prednost pred smučanjem in nogometom

Ob podelitvi pokala v Rod Laver Areni je bilo očitno, da Jannik Sinner še nima veliko izkušenj z osvajanji turnirjev, saj je bil pred mikrofonom sramežljiv in nesproščen. Za uspeh se je posebej zahvalil staršema, ki nista bila z njim v Melbournu. »Spremljala sta me od doma, kjer je zjutraj 20 stopinj Celzija pod ničlo, tako da sem vesel, da sem tukaj na toplem. Čeprav sta bila daleč, sem ves čas čutil njuno podporo. Želim si, da bi vsi otroci na svetu imeli taka starša. Celotno moje otroštvo sta me podpirala v vsem in mi pustila svobodo, da sem delal, kar sem želel. Preizkusil sem se v veliko športih, v nobenem trenutku pa nista name pritiskala. Dovolila sta mi, da počnem tisto, kar me veseli. Želel bi si, da bi bilo tako pri vseh mladostnikih,« se je smejalo Janniku Sinnerju, ki je postal prvi Italijan po 48 letih z zmago na turnirju za grand slam. Zadnji je bil leta 1976 Adriano Panatta na Rolandu Garrosu.

Ker Jannik Sinner prihaja iz Innichena na Južnem Tirolskem tik ob meji z Avstrijo, ni čudno, da se je v mladosti ukvarjal z alpskim smučanjem. Ob njem je bila njegova velika ljubezen tudi nogomet, bil in še vedno je goreč pristaš AC Milana. A pri 13 letih se je odločil za spremembo, ki je zaznamovala njegovo življenje. »Če si uspešen v smučanju v Alpah, potem boš verjetno med najboljšimi na svetu,« razlaga Jannik Sinner, ki se je tedaj zavedal, da s prehodom v drug šport tvega veliko. »Če pa si pri tenisu uspešen v domačem okolju, si še vedno nihče v svetovnem merilu. Ob tem si na igrišču sam, nihče ti ne pomaga najti rešitev. Odločitev, da zapustim dom in se podam na zahtevno pot, ni bila lahka, a sem vesel, da sem jo sprejel,« se spominja Sinner. Manj kot deset let kasneje je prišel do zmage na odprtem prvenstvu Avstralije, sam upa, da na prvem od mnogih turnirjev za grand slam. Zgleduje se po Carlosu Alcarazu, čeprav je Španec mlajši od njega. »Občutek imam, da lahko zaradi njega napredujem. Bil je že številka ena svetovnega tenisa, kar želim izkusiti tudi sam. Zaradi tega treniram še bolj trdo.«

Sinner je Medvedjevu zadal že tretji poraz v finalih za odprto prvenstvo Avstralije. Leta 2021 ga je ugnal Srb Novak Đoković, leta 2022 pa je proti Špancu Rafaelu Nadalu prav tako že vodil z 2:0 v nizih, pa nato klonil. »Tokrat je bil občutek drugačen, tudi okoliščine so bile drugačne kot leta 2022. Zdaj sem bolj zrel igralec, ki dela vse, kar je v njegovi moči, da je čim boljši. Bil sem zelo blizu končni zmagi. V tretjem nizu nisem delal veliko napak, a je Sinner začel igrati bolje in taktično nekoliko drugače, v kar sem ga prisilil sam. Verjetno ni pričakoval, da bom v tekmo krenil tako agresivno. Malce sem padel le fizično, a do zdaj v Melbournu s tem nisem imel težav, saj so s časom fizično padli tudi nasprotniki. Pri Janniku pa tega občutka nisem dobil, kar je verjetno tudi razlog, da je obrnil potek,« je pojasnjeval Daniil Medvedjev.

Sabalenka ni želela ponikniti

Ura in šestnajst minut je bilo dovolj, da je v sobotnem ženskem finalu Arina Sabalenka ugnala Zheng Qinwen. Od samega začetka je bilo očitno, da je 25-letna Belorusinja boljša od 21-letne Kitajke, saj je bila bolj agresivna in je žogico udarjala precej močneje in natančneje. »Veliko sem razmišljala o tem, da ne želim biti tista igralka, ki enkrat osvoji turnir za grand slam, nato pa ponikne. Želela sem dokazati, da sem lahko konstantno med najboljšimi in pridem do novih lovorik na turnirjih velike četverice. Druga zmaga v Melbournu je za mojo samozavest izjemno pomembna. Želim pa si jih še več, tudi kakšne na preostalih treh turnirjih. Delala bom trdo in dala vse od sebe, da ves čas napredujem,« je jasna Arina Sabalenka, ki na poti do ubranitve naslova prvakinje v Melbournu ni izgubila niti enega niza.

Če je bila Belorusinja presrečna, je Zheng Qinwen v prvem finalu na turnirjih za grand slam v karieri razočarala. V preteklosti ni na nobenem prišla prek četrtfinala. Čeprav je bila Sabalenka favoritinja, je Kitajka vseeno pričakovala, da bo lahko nasprotnici nudila dostojnejši odpor. »Sabalenka me je nadigrala v tehničnem in fizičnem smislu. Sem razočarana, a prepričana, da sem se ogromno naučila in da bom naslednjič, ko bom imela takšno priložnost, precej bolje pripravljena.«